Jdi na obsah Jdi na menu
 


Palmy

25. 3. 2007
Arekovité (Arecaceae) je čeleď dřevin, častěji známých jako palmy. Jsou to stromy s nevětveným kmenem, který je pokrytý zbytky starých listových řapíků, vrchol je zakončen chocholem listů. Palmy jsou typické rostliny tropů a subtropů, jen málo druhů roste v teplejších oblastech mírného pásma. Je známo více než 3 400 druhů.

Charakteristika čeledi

Arekovité jsou jednoděložné rostliny - jejich stonek druhotně netloustne jako je tomu u dvouděložných dřevin. Mezi palmami jsou vysoké i nízké stromy a keře, stonek může někdy skoro úplně chybět, nalezneme i plazivé nebo ovíjivé druhy, které rostou jako liány.

Listy, které rostou na vrcholu kmene, mají velkou, dlanitou nebo zpeřenou čepel, řapíky mají pochvu a jazýček. Jsou stálezelené.

Jednopohlavné květy jsou malé, většinou bílé, tříčetné, tvoří hustá květenství v obalu toulce. Okvětí je listencové, tyčinky mohou být volné i srostlé, gyneceum je složen ze tří plodolistů. Čnělka je rozeklaná na tři blizny, semeník svrchní, v každém z nich je jedno vajíčko. Jsou opylovány větrem nebo hmyzem.

Plodem je bobule nebo peckovice. Semena mají dobře vyvinutý endosperm a často obsahují velké množství tuků.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f0/Koh_Phangan_Kokospalmen_8.2001.jpg


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

žádost

(Nicky, 6. 12. 2009 16:03)

dopište tam jestly můžeme palmy zaředit mezi krytosemenné rostliny

Re: žádost

(Vilma Lengorrová, 28. 9. 2012 12:04)

Možná ano,ale nejsem si úplně jistá.Skuz se zeptat jinde.

vylepšení................

(Zerilkgola, 28. 9. 2012 12:03)

Ahoj,máš skvělej blog,ale radím ti:Přidej si sem fotky masožravých květin a můžeš použít video nebo obrázek z filmu:Adéla ješte nevečeřela................Blog bude o to víc ZAJÍMAVĚJŠÍ!:-)

Hodně štěstí,Blogařka Zerilkgola Solaříková